אדריכל סרג' בן דוד

כך תתאימו את המנורות לעיצוב פנים הבית

תוכן עניינים

מנורות לקישוט הבית: הוספת סגנון ופונקציונליות לחלל שלך

בעיצוב הבית מגשימים את החלומות של הדיירים ביצירת ועיצוב מרחב מזמין מעוצב עד הפרט הקטן ביותר. לתאורה השפעה עצומה על האווירה בבית ועל הלוק המתקבל וחשוב לבסס אסטרטגיית תכנון תאורה המושתת על 3 יסודות מרכזיים: תאורה היקפית המאירה שטח רחב, תאורה ממוקדת המכוונת לאזור ספציפי ותאורת מבטא שנועדה לצרכי הדגשה. מומלץ שיהיה לפחות נציג אחד מכל סוג על מנת לייצר אפקט משולב מרשים.

להאיר בהרמוניה או בניגודים מרתקים?

בבחירת גופי תאורה יש להתייחס לפרמטרים שמכתיבים את התנאים כמו למשל, גודל החלל. כאשר מדובר בחדרים צרים או צפופים בעלי תקרה נמוכה, ההעדפה תהיה לטובת התקנה של מנורות סמויות או מינימליסטיות צמודות לתקרה על מנת לפנות חופש תנועה ולשמור על פתיחות ואווריריות במרחב בעוד בחדרים רחבי ידיים ניתן יהיה להתקין מנורות גרנדיוזיות ודרמטיות יותר, כגון מנורות תלייה שיורדות מהתקרה כלפי מטה ומתפקדות כתכשיט בחלל.
שיקול נוסף חשוב הוא הסגנון העיצובי שמכתיב את הטון במרחב ובמקרה הזה ניתן שהמנורה תשתלב בהרמוניה עם החדר או להפך, תבלוט על הרקע. במקרה זה, ניתן לבחור גוף תאורה שממשיך את הסגנון העיצובי – קלאסי, מודרני, כפרי או פלטת צבעים דומה או חומרי גלם זהים למשל במיקס בין מתכות כמו ברונזה, פליז, ניקל, ברונזה או ליצור קונטרסט מעניין בין חלל המעוצב בסגנון תעשייתי לגוף תאורה כפרי חמים או אולטרה מודרני. בנושא הצורניות אפשר "לשבור" חלל בעל קווים אופקיים בגוף תאורה אנכי או להפך.

מיקום אסטרטגי ועיצוב משלים

החליטו מראש היכן ברחבי החדר למקם את המנורות הנבחרות מלבד התקרה. האם תרצו להאיר מהצדדים או למקד את אלומת האור על אובייקט פיסולי מסוים? אולי להעמיד מנורת רצפה בגובה של הספה או מנורת שולחן על שידה לצד המיטה שתתפקד כמנורת לילה.
לרוב מערך השיקולים יכלול את טווח הגובה הנכון – מנורה בגובה העיניים במיוחד בבחירת מנורת שולחן לפינת העבודה לשידה לצד המיטה וכן לקבוע את גודל המנורה כך שהיא לא תעמיס על המדף או השולחן אבל תהווה פריט עוגן דקורטיבי. אפשר גם לשחק עם הטקסטורה של גוף התאורה כך שיתאים לבסיס עליו היא עומדת מבחינת מרקם דומה או להפך, יצירת ניגוד וויזואלי בין השניים.

הגודל קובע וגם הנורה

התייחסו לקנה המידה של המנורה ביחס לסביבה בה היא נמצאת – קונסולה, מדף, שולחן, שידה כך שהגודל של המנורה יהיה מאוזן ביחס לגודל התשתית ולא גדול מדי אלא אם כן אתם רוצים להביע דרכה אמירה ומעדיפים מנורה הצהרתית ושלא יהיה גם גוף תאורה מיניאטורי שכמעט נעלם מהעין המתבוננת. בחדרים צפופים ועמוסים כדאי להעדיף גופים שעשויים מחומרים קלילים ומעודנים לא אטומים או אטומים למחצה שיעבירו היטב את האור.
כדאי גם לבחור מלכתחילה את גוון האור המועדף – לבן ונקי או צהוב שמשרה תחושה של חמימות ורכות. מהבחינה של חיסכון אנרגטי והפצת אור נעים, מומלץ להשתמש היום במנורות LED שמבטיחות חיסכון בחשמל, אור נעים, אינן מתחממות יתר על המידה כך שאין סכנת כוויה. מומלץ עם אפשרות לבצע עמעום בהתאם לעוצמת האור המבוקשת או הנדרשת.

עיצוב יוקרתי של הבית בעזרת מנורות אלגנטיות

היתרונות של מנורות בקישוט הבית

מנורות הן אפשרות תאורה רב-תכליתית שניתן להשתמש בה בכל חדר בבית. הן מגיעות במגוון סגנונות, גדלים וצורות, מה שמקל על מציאת אחד שמתאים לעיצוב שלך. הנה כמה מהיתרונות של שימוש במנורות לקישוט הבית:

  • שיפור האווירה: בכוחן של מנורות מסוימות, ליצור אווירה חמה ומזמינה בכל חדר. ניתן להשתמש בהן כדי להדגיש אזורים או אובייקטים ספציפיים, כגון יצירת אמנות או מדף ספרים.
  • הוספת סגנון לעיצוב הבית: מנורות מגיעות במגוון סגנונות, ממסורתי ועד מודרני וניתן להשתמש בהן כדי להוסיף מגע של אלגנטיות או תחכום לעיצוב פנים של הבית שלכם.
  • תאורת משימות: ניתן להשתמש במנורות כדי לספק תאורה ממוקדת למשימות ספציפיות, כגון קריאה או עבודה על מחשב.
  • חסכון באנרגיה: מנורות הן אפשרות תאורה חסכונית באנרגיה, במיוחד אם אתם בוחרים בנורות לד.

בשורה התחתונה – איך מתאימים מנורה?

אל תתפשרו על גופי תאורה איכותיים שעומדים בסטנדרטים הגבוהים ביותר וגם מושכים חזותית, כך שתוכלו ליהנות מהאפקט המתקבל בסביבת החדר. שימו לב גם שהדגם שומר על יציבות, עשוי מחומר גלם בעל עמידות גבוהה שדורש מינימום תחזוקה בפרופורציה שמאוזנת עם תווי המתאר של הרהיט והחלל.

עוד כתבות

אדריכלות מטבחים - סרג' בן דוד
מגזין

אדריכלות מטבחים

תוכן עניינים   המטבח הוא הרבה יותר מחלל להכנת מזון. הוא ליבו הפועם של הבית, מקום שבו אנו מתכנסים עם משפחה וחברים, חוגגים אירועים מיוחדים

קרא עוד »