אדריכלות מודרנית

אדריכלות מודרנית

אדריכלות היא אמנות הבנייה וכיאה לאמנות, יש לה כמה וכמה תחומים וסגנונות המושפעים ממגוון גדול במיוחד של גורמים.

סגנון אדריכלי משויך לקהילות מסוימות, או תרבויות שונות, המאופיינות ע"י אובייקטים ספציפיים, כמו הסגנון הקלאסי המזוהה עם יוון העתיקה, הסגנון הכפרי המעלה בדמיוננו בתי אבן כפריים עם סמטאות קסומות בפרובנס וכן הלאה. בערים המודרניות של היום, אנו רואים מוטיבים של בתים לבנים, קווים ישרים ושימוש בחומרים כמו בטון, ברזל זכוכית וכדומה.

מהי אדריכלות מודרנית?

אדריכלות מודרנית היא למעשה זרם מאופיין אשר החל בסוף המאה ה- 19 כחלק מתהליך חברתי טכנולוגי וקונספטואלי.

בהיבט החברתי הזרם המודרני בא לתת מענה להליך של עיור- נטישת הכפרים השווקים ועבודות היד ומעבר לערים ולתעשיות החדשות – והצורך לספק מגורים ומקומות עבודה לאוכלוסייה הולכת וגדלה. 

מבחינה טכנולוגית מדובר בתקופה של מהפכה תעשייתית המלווה בהמצאת הבטון המזויין קונסטרוקציות הפלדה ושימוש הולך וגובה במשטחי זכוכית גדולים. 

ברמה הקונספטואלית הזרם המודרני מתמקד בדחיית כל הסימנים הקישוטים שאפיינו את סגנונות הבנייה עד אז ומתרכז בפוקנציונליות ( Form follows function ) ובקווים נקיים ( Less is more  ).

התוצאה היא חללים גדולים ורציפים תוך שימוש בחומרים מתועשים כגון בטון , פלדה, אלומיניום, זכוכית וכיו"ב כך שהאלמנטים הקונסטרקטיבים שהיו סמויים עד אז מובלטים  ומהווים חלק בעיצוב המבנה. 

השפה האדריכלית המודרנית היא חלק מזרם מודרני אשר בא לידי ביטוי באומנויות פלסטיות אחרות כמו בפיסול ובציור כמו הארט – נובו והקוביזם 

כיצד נזהה אדריכלות מודרנית?

  • פונקציונאליות.

אחד המאפיינים הבולטים באדריכלות מודרנית היא הפונקציונליות, בה יבוא לידי ביטוי ניצול שטחים חיוניים באופן מלא ונטול יומרנות.

  • קווים נקיים.

אדריכלות מודרנית מאופיינת בין היתר, בקווים ישרים ונקיים וצורות גיאומטריות, הן במבנה הכללי של המעטפת והן בתכנון חלוקת הפנים של החללים בתוך המבנה. באדריכלות מודרנית לא נראה קישוטיות יתר, או צבעוניות מובלטת. 

  • צבעים וחומרים.

האדריכלות המודרנית בולטת בשימוש כמה חומרים יחדיו, הנכנסים מן החוץ אל פנים המבנה המתוכנן, כאשר הצבעים המיושמים על החומרים מהווים חלק אינטגרלי מהמראה העיצובי הכללי, כך מתקבל מראה שאינו שגרתי. 

אדריכל סרג' בן דוד – אדריכלות מודרנית. 

אדריכלות מודרנית יוקרתית מאפיינת מאד את יצירותיו של אדריכל סרג' בן דוד, תוך שילוב האופי והתרבות הישראלית במעטפת המבנה כמו גם בתוכו. 

הבתים המתוכננים במשרדו של בן דוד מזוהים בזכות האסתטיקה, הפונקציונליות והשפה האדריכלית האחידה, המעניקה שלמות ואמירה חזקה.

את הפרויקטים המודרניים השונים, אותם תכנן וביצע אדריכל סרג' בן דוד, ניתן לראות בכל רחבי הארץ, בין אם במבנים שונים כמו משרדים, מבני ציבור וגם בתים פרטיים, הן בערים והן בפריפריות. 

נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת.

Oly

About Oly