אדריכל סרג' בן דוד

מהי אדריכלות

תוכן עניינים

כאשר אנו נשאלים – מהי אדריכלות? התשובה אינה אחת בלבד, שכן, המקצוע הינו חלק בלתי נפרד מחיינו לאורך כל ההיסטוריה, בכל מקום בו היה צורך במבנים שונים, למטרות שונות ומשם התפתח גם לתחומי נישה אחרים כמו אדריכלות נוף, אדריכלות עירונית (תכנון ערים ויישובים) וכדומה.

אדריכלות נוגעת ומשלבת תחומים שונים כמו אמנות, הנדסה, מדע, טכנולוגיה, יצירתיות, חדשנות ודמיון, הבאים לידי ביטוי בכל אספקט תכנוני עיצובי, של המבנה או החלל.

האדריכל, גם אם מתכנן בעצמו את הפרויקט/ מבנים, אינו עובד לבדו ולמעשה, מנהל צוות של כמה וכמה אנשי מקצוע נוספים כמו מהנדסים, יועצים מקצועיים ומעצבים, העובדים תחתיו ותחת הוראותיו בשטח וזאת בנוסף לעבודתו מול הלקוח, אשר הזמין את הפרויקט.

ניתן לומר אם כן, כי מקצוע האדריכלות/ האדריכל, בא לענות על צרכים של בני האדם בצורה של מחסה הגנה מפני מזג האוויר, ביטחון, פרטיות וכדומה, אך עם השנים והקדמה, התווספה לצרכים הבסיסיים גם הדרישה האסתטית המיושמת במבנים ציבוריים ופרטיים כאחד, תוך שימת דגש על כלל הפרטים- הגדולים והקטנים כאחד, מכאן אגב, נולד המונח עיצוב פנים- עיצוב פנים המבנה.

מהי אדריכלות - מאמר מאת סרג' בן דוד משרד אדריכלים

אדריכלות. עיצוב פנים. אדריכלות פנים. מה ההבדל?

למרות שעל פניו ההבדל ברור בין אלו, חשוב להדגיש מהם תחומי האחריות של כל אחד:

מיהו אדריכל?

אדריכל הוא אדם אשר עבר בהצלחה מסלול לימודים ארוך ומעמיק של 5 שנים, עבר תקופת התמחות ומבחן הסמכה ובנוסף להיות רשום **בפנקס האדריכלים והמהנדסים.

(** היה ואדם מציג עצמו מולכם כאדריכל- יש לוודא כי אכן מופיע בפנקס).

בלימודי אדריכלות מגוון רחב מאד של תחומים בניהם: תכנון, חשמל, הנדסה, אינסטלציה ועיצוב פנים. בארץ, קיימים כמה מוסדות המוכרים לתואר אדריכלות.

סמכויות אדריכל: אדריכל רשאי לתכנן בתים ומבנים שונים ופועל מול הרשויות השונות לקבלת היתרי בנייה. אדריכל רשאי לנהל את כלל הפרויקט ברמת הפיקוח העליון מול הקבלן המבצע בשטח. היה ומעצב פנים אינו מעורב בפרויקט, אחראי האדריכל גם על תחום זה בפרויקט.

מיהו מעצב פנים?

מעצב פנים כשמו כן הוא- מעצב את פנים המבנה מבלי לבצע שינויים במעטפת (שינוי פתחים/ תוספות בנייה וכדומה) או בתשתיות. מסלול ההכשרה של המעצב, שונה לחלוטין מזה של האדריכל. לימודי עיצוב פנים ניתן ללמוד בכל מכללה מקצועית לעיצוב ברחבי הארץ ובשנים האחרונות נפתחו מסלולים לעיצוב פנים במסגרת לימודי תואר ראשון.

סמכויות מעצב פנים: המעצב אחראי על ניהול כלל פרויקט השיפוץ, בין אם מסיבי ובין אם קוסמטי, משלבי התכנון על הנייר ועד שלב קבלת המפתח וכולל- תכניות עבודה, הפקת כתב כמויות למכרזי קבלנים, ניהול בעלי המקצוע השונים כמו נגרים, רצפים, אנשי גבס ואחרים, בחירת חומרי גלם וגמר, כולל כל הפרטים להלבשת הבית- ריהוט, גופי תאורה, אקססוריז.

מיהו אדריכל פנים?

מונח חדש יחסית בשוק התכנון ולא כולם מסכימים איתו, אך על מנת להבהיר- אדריכל הוא רק מי שרשום עפ"י חוק ככזה ובמידה ונתקלתם במעצב פנים ששדרג את התואר שלו, חשוב להדגיש כי מדובר בהטעייה מנוגדת לחוק.

אדריכל יכול להיות גם מעצב פנים בפרויקט, אך מעצב פנים, אינו ואף אסור לו לשמש כאדריכל (במקרים של הרחבה/ תוספת בנייה או שינוי פתחים וכדומה) בשום שלב בפרויקט.

מעוניינים בשירות אדריכלות/עיצוב פנים?! צרו קשר>

עוד כתבות

אדריכלות מטבחים - סרג' בן דוד
מגזין

אדריכלות מטבחים

תוכן עניינים   המטבח הוא הרבה יותר מחלל להכנת מזון. הוא ליבו הפועם של הבית, מקום שבו אנו מתכנסים עם משפחה וחברים, חוגגים אירועים מיוחדים

קרא עוד »