אדריכל סרג' בן דוד

אדריכלים הם אמנים

תוכן עניינים

בדיוק כפי שאדריכלות פירושה – אמנות, כך גם אדריכלים – אמנים לכל דבר, אשר עוסקים בתכנון מבנים וחללים מן החוץ אל הפנים, מבנים ציבוריים ומבנים פרטיים וכל אחד בעל אופי ומאפיינים משל עצמו.

מיהם אדריכלים?

כפי שכולם בוודאי יודעים, אדריכלים הם אלו אשר עוסקים בתכנון מבנים שונים כמו בתים, בנייני מגורים וכדומה, אך בנוסף, עוסקים האדריכלים בתחומי נישה נוספים כמו למשל:

  • תכנון עירוני/ ציבורי הקשור לתכנון ויישוב ערים ויישובים שונים, תוך הגדרת ייעוד ותכניות מפורטות לבניית שכונות.
  • אדריכלות נוף העוסקת בתכנון שטחים פתוחים כמו פארקים, גנים, כיכרות, טיילות, תכנון נופי ועוד.
  • עיצוב פנים העוסק בתכנון ועיצוב פנים המבנה (ללא המעטפת, מיקומי פתחים וכדומה), כך מאפשר האדריכל מבנה שלם ומושלם מן החוץ אל הפנים על שלל הפרטים הטכניים והעיצוביים כאחד.

בכל הקשור למעורבותם של האדריכלים בפרויקטים השונים, ישנה חשיבות עליונה, שכן, תפקידם הוא להוביל את מלאכת הבנייה בפועל, לדאוג להתאמה בין התכניות והמפרטים הטכניים שעל הנייר ותכניות העבודה, למציאות הנרקמת ונבנית בשטח.

תכניות העבודה הן למעשה תוצר של כלל הדרישות/ חלומות/ צרכים של הלקוחות השונים ועל האדריכל המבצע לתת את כלל תשומת הלב להנדסה, חוק ותקינה.

אדריכלים בעולם

אם ניגש לספרות האדריכלית המקצועית, ניתקל מיד בכמה מהגדולים והמפורסמים שבאדריכלים חלקם מן הזמן הרחוק ואחרים מהזמן הקרוב יותר אלינו, כמו למשל:

לאונרדו דה וינצ'י: מגדולי אמני הרנסנס, היה בין היתר מדען, ממציא, מהנדס, צייר, פסל ואדריכל.

אנטוני גאודי: אדריכל קטלאני בעל סגנון ייחודי פיסולי/ עיצובי ומשויך לזרם האר נובו, אך סגנון התכנון הייחודי שלו קיבל שם משל עצמו, הנקרא " סגנון גאודי".

פרנק לויד רייט: אחד האדריכלים החשובים ביותר במחצית הראשונה של המאה ה- 20 ומחלוצי המודרניזם באדריכלות, בעל סגנון ייחודי בשם מודרניזם אורגני- אדריכלות המנסה לשלב באופן טבעי בין האתר למבנה.

לה קורבוזיה: או בשמו הפחות מוכר – שארל אדואר ז'אנרה גרי- היה אדריכל שוויצרי ונחשב לאחד האדריכלים החשובים ביותר בהיסטוריה לאור תרומתו הרבה להתגבשות האדריכלות המודרנית במאה ה- 20 וסגנון הבנייה הבינ"ל. בשנת 2016 נבחרו 17 מבנים בתכנונו ב- 7 ארצות שונות, כאתרי מורשת עולמית.

זהא חדיד: האישה היחידה ברשימת האדריכלים המשפיעים והנחשבים בעולם ומזוהה עם האדריכלות הדה- קונסטרוקטיבית ובהמשך , כפי שמעידים המבנים בתכנונה ועיצובה, פנתה לאדריכלות הדיגיטלית. חדיד זכתה בפרסים רבים, גם על מבנים שלא נבנו כלל ובשנת 2004 הייתה לאישה ראשונה שזכתה בפרס פריצקר לאדריכלות, כמו כן, הוענק לה תואר אבירות על תרומתה לאדריכלות.

אדריכלים כמובילי דעה ודרך

מעניין לדמיין את עולמנו מבלי תרומתם התרבותית/ אמנותית של האדריכלים מאז שחר ההיסטוריה ועד ימינו, שכן, אנו מוקפים במבנים מרהיבים, בבתים נפלאים בעלי ניחוחות נשגבים ממש. כאשר אנו נוסעים אל מעבר לים על מנת לצפות בטאג' מאהל למשל, או במוזיאון גוגנהיים בבילבאו ספרד, אנו נעמדים מולו נפעמים אל מול הפלא הארכיטקטוני הנדיר ומודים על כך שזכינו לראותו.

קראו גם על: אדריכלות קלאסית

עוד כתבות

אדריכלות מטבחים - סרג' בן דוד
מגזין

אדריכלות מטבחים

תוכן עניינים   המטבח הוא הרבה יותר מחלל להכנת מזון. הוא ליבו הפועם של הבית, מקום שבו אנו מתכנסים עם משפחה וחברים, חוגגים אירועים מיוחדים

קרא עוד »