אדריכל סרג' בן דוד

אדריכלות מודרנית | אדריכל סרג' בן דוד

 • Home
 • אדריכלות מודרנית

תוכן עניינים

מהו סגנון האדריכלות המודרני?

אדריכלות מודרנית היא סגנון אדריכלי שצמח בתחילת המאה ה-20 והפך לדומיננטי לאחר מלחמת העולם השנייה. הוא מאופיין בהתמקדות בעיצוב פונקציונלי, צורות מפושטות ושימוש בחומרים וטכנולוגיות חדשות.

שורשי האדריכלות המודרנית מגיעים עמוק עד לזמן המהפכה התעשייתית, כאשר חומרי בניין חדשים וטכניקות בנייה הפכו זמינים. בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, אדריכלים מפורסמים כמו לה קורבוזיה, לודוויג מיס ואן דר רוהה ופרנק לויד רייט החלו לצאת מקופסת האדריכלות המסורתית ובמקום זאת אימצו רעיונות חדשים של צורה, חלל ופונקציונליות.

המאפיינים העיקריים של אדריכלות מודרנית, כוללים מינימום קישוטיות, שימוש בצורות גיאומטריות פשוטות, צבעוניות בהירה ברובה ושימוש בחומרי בנייה חדשים כמו בטון, פלדה וזכוכית. תכונות מפתח אחרות כוללות: תוכניות קומה פתוחות, שילוב של חללים פנימיים וחיצוניים, ועניין בעיצוב בר קיימא וביעילות אנרגטית.

לאדריכלות מודרנית הייתה השפעה עמוקה על הסביבה הבנויה ועל עיצובה, החל מבתים ובנייני משרדים / ציבור / מוסדות ועד שדות תעופה ומרכזי קניות.

אדריכלות מודרנית מול אדריכלות עכשווית

רבים נותנים להתבלבל מעט בין שני המונחים הדומים ואנו נעמוד כרגע על ההבדלים בניהם:

אדריכלות מודרנית מתייחסת לסגנון ארכיטקטוני ספציפי שהופיע בתחילת המאה ה-20 והפך לדומיננטי לאחר מלחמת העולם השנייה. הסגנון מאופיין בהתמקדות בעיצוב פונקציונלי, צורות מופשטות ושימוש בחומרים וטכנולוגיות חדשות.

אדריכלות עכשווית לעומת זאת, מתייחסת לאדריכלות המיוצרת בזמן הנוכחי. היא מקיפה מגוון רחב של סגנונות וגישות, כולל אלה הממשיכים להתבסס על רעיונות האדריכלות המודרנית, כמו גם אלה הדוחים אותם.

אז בעוד שאדריכלות מודרנית היא סגנון מוגדר עם היסטוריה ומערכת מאפיינים ספציפיים, אדריכלות עכשווית היא מונח רחב יותר, המקיף מגוון רחב יותר של סגנונות וגישות לעיצוב. אדריכלות עכשווית יכולה לכלול סגנונות מסורתיים כמו גם עיצובים אוונגרדיים חדישים יותר הדוחפים את גבולות  האדריכלות עד לקצה.

ניתן לומר כי אדריכלות מודרנית היא סגנון אדריכלות ספציפי מהמאה ה-20, בעוד שאדריכלות עכשווית מתייחסת לארכיטקטורה המיוצרת בימינו, ויכולה להקיף מגוון סגנונות וגישות- כולל כאלה המושפעות מהאדריכלות המודרנית.

הנה כמה דוגמאות למבנים מפורסמים בסגנון אדריכלות מודרנית:

 • בניין AT&T (ניו יורק) בתכנון פיליפ ג'ונסון – גורד שחקים עם חזית קלאסית וחזית זכוכית בגוון ברונזה.
 • בניין סוני (ניו יורק) בתכנון פיליפ ג'ונסון – בניין רב קומות עם חזית צבעונית עם צורות גיאומטריות וחלק עליון מעוקל.
 • בניין פורטלנד (פורטלנד, OR) בתכנון מייקל גרייבס – בניין עם חזית צבעונית ופרטים קלאסיים שונים.
 • ספריית גייזל (סן דייגו, קליפורניה) בתכנון ויליאם ל. פריירה – ספרייה בעלת מראה עתידני דמוי חללית, הכוללת חלק מרכזי עגול וכנף מלבנית.
 • פיאצה ד'איטליה (ניו אורלינס, לוס אנג'לס) בתכנון צ'רלס מור – כיכר ציבורית ובה באלמנטים אדריכליים קלאסיים מודרניים, כולל קשתות, עמודים ופסיפסים בצבעים עזים.

מבנים אלה מדגימים את הגישה האקלקטית, הקצבית, המאפיינת את האדריכלות פוסט-מודרנית.

אדריכלות מודרנית בישראל כיום

אדריכלות מודרנית בישראל מתאפיינת בשילוב מרתק בין השפעות בינלאומיות לבין התאמה לאקלים ולתרבות המקומית. בתים מודרניים בישראל משלבים קווים נקיים וגיאומטריה פשוטה עם חומרים מקומיים וטכניקות בנייה מתקדמות. משרד סרג' בן דוד מדגיש את החשיבות של יצירת מרחבים פתוחים ומוארים, המנצלים את אור השמש הישראלי ומאפשרים זרימה טבעית בין חללי הפנים לחוץ.

מה חשוב לדעת על תכנון בית בסגנון מודרני?

כאשר מתכננים לעצב באמצעות אדריכלות מודרנית בתים פרטיים, חשוב לקחת בחשבון את האלמנטים הבאים:

 • פשטות: אדריכלות מודרנית מאופיינת בקווים נקיים, קישוט מינימאלי, תוך דגש על פונקציונליות.
 • תוכניות קומה פתוחות: בתים מודרניים כוללים לרוב תוכניות קומה פתוחות עם חללים גדולים, הזורמים בצורה חלקה מאזור אחד למשנהו, המעניקים תחושת מרחב ואווריריות.
 • שימוש באור טבעי: בתים מודרניים כוללים לרוב חלונות גדולים כדי לאפשר לכמה שיותר אור טבעי להיכנס פנימה, וליצור חללים מוארים.
 • לוח צבעים נקי: בסגנון מודרני פלטת הצבעים ניטרלית, כאשר לבן, שחור ואפור הם הצבעים הנפוצים ביותר בשימוש.
 • שימוש בחומרים אלגנטיים ומודרניים כמו זכוכית, פלדה ובטון, כמו גם חומרים טבעיים כמו עץ ואבן.
 • אינטגרציה של טכנולוגיה: בתים מודרניים כוללים לרוב טכנולוגיה מתקדמת, לרבות מערכות אוטומטיות, מערכות תאורה ומערכות HVAC ביעילות גבוהה וטכנולוגיית בית חכם.
 • חיבור לטבע: חללים וחומרים המטשטשים את הגבול בין החוץ לפנים החלל, ויוצרים חיבור לטבע.
 • קיימות: בתים מודרניים מתוכננים עם תכונות בר קיימא, כגון בידוד יעיל, מערכות חיסכון באנרגיה ושימוש בחומרים מתחדשים.

סרג' בן דוד- אדריכלות מודרנית, קלאסית ועיצוב פנים

האדריכל סרג' בן דוד פיתח שפה אדריכלית ייחודית המשלבת אלמנטים תרבותיים יחד עם אקלים ישראלי ואלמנטים יווניים קלאסיים, היוצרת מבנים אסתטיים, פונקציונאליים וקוהרנטיים שמגבשים משמעות, תוכן ואמירה. הבתים בתכנונו של סרג' בן דוד עומדים על תילם עשרות שנים ונחשבים כיצירות קלאסיות על זמניות שאינם מושפעים מאופנות חולפות.

לתכנון ועיצוב הבית המודרני שלכם, צרו קשר כעת בטלפון📞 או באמצעות מילוי הטופס שלפניכם>>